Cost of Living in Ar Rass

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$752
$1668
🛋️ Without rent
$366
$1070
🏨 Rent & Utilities
$385
$599
🍽️ Food
$244
$644
🚐 Transport
$33.8
$87.7
💳 Monthly salary after tax
$1360
😀 Quality of life
39
🏙️ Population
92.5K

The average cost of living in Ar Rass is $752, which is in the top 33% of the least expensive cities in the world, ranked 6243rd out of 9294 in our global list and 21st out of 22 in Saudi Arabia.

The median after-tax salary is $1360, which is enough to cover living expenses for 1.8 months. Ranked 7235th (TOP 78%) in the list of best places to live in the world and 17th best city to live in Saudi Arabia. With an estimated population of 92.5K, Ar Rass is the 15th largest city in Saudi Arabia.

✈️ Closest airport 56 km Gassim Airport
😷 Air quality Moderate 30.8 µg/m³
Cost of living in Ar Rass infographic

Share this infographic!

Prices in Ar Rass

Prices for goods and services in Ar Rass are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$5.35
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$18.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.83
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$0.79
 Cappuccino
$1.61
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.53
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$330
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$237
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$516
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$416
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$61
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$93.5
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$69
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.6%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$729
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$583
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.13
🎟️ Monthly ticket local transport
$45.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$8.48
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.57
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.89
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.34
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.2
🥚 Eggs, x12
$1.86
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$7.1
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$6.84
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.7
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.84
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.07
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.06
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.06
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.8
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.53
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.53
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.86
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$1.59
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.07
🚬 Cigarette pack
$5.31
💊 Cold medicince, 1 week
$4.32
🧴 Hair Shampoo
$3.67
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.82
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.43
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$89.9
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$13.2
👩‍⚕️ Doctor's visit
$29.9
💇 Haircut, simple
$4.01
👖 Brand Jeans
$10.7
👟 Brand Sneakers
$73.2
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$172
🏫 International Primary School, 1 year
$3489

Ar Rass hotels map