Cost of Living in Guasave

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$798
$1931
🛋️ Without rent
$468
$1356
🏨 Rent & Utilities
$330
$574
🍽️ Food
$337
$880
🚐 Transport
$45.9
$126
💳 Monthly salary after tax
$615
😀 Quality of life
28
🏙️ Population
86.4K

The average cost of living in Guasave is $798, which is in the top 32% of the least expensive cities in the world, ranked 6360th out of 9294 in our global list and 71st out of 144 in Mexico.

The median after-tax salary is $615, which is enough to cover living expenses for 0.8 months. Ranked 8668th (TOP 93%) in the list of best places to live in the world and 139th best city to live in Mexico. With an estimated population of 86.4K, Guasave is the 116th largest city in Mexico.

✈️ Closest airport 62 km Valle del Fuerte International Airport
😷 Air quality Moderate 18 µg/m³
Cost of living in Guasave infographic

Share this infographic!

Prices in Guasave

Prices for goods and services in Guasave are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$10.6
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$25.3
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.03
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.01
 Cappuccino
$3.53
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.32
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$359
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$221
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$626
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$425
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$53.8
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$82.3
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$27.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
11.8%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$949
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$777
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.64
🎟️ Monthly ticket local transport
$39.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.2
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.28
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.46
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.66
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.39
🥚 Eggs, x12
$2.23
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$9.1
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.49
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.1
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.53
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.37
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.25
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.54
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.62
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.34
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.59
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.78
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.4
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.5
🚬 Cigarette pack
$3.34
💊 Cold medicince, 1 week
$6.03
🧴 Hair Shampoo
$3.46
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.06
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.97
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$33.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.09
👩‍⚕️ Doctor's visit
$30.8
💇 Haircut, simple
$8.61
👖 Brand Jeans
$56.2
👟 Brand Sneakers
$99.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$173
🏫 International Primary School, 1 year
$3131

Cost of living in other countries

Cost of living