Cost of Living in Tlalnepantla

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$794
$1558
🛋️ Without rent
$360
$1030
🏨 Rent & Utilities
$435
$528
🍽️ Food
$215
$560
🚐 Transport
$73.9
$195
💳 Monthly salary after tax
$588
😀 Quality of life
51
🏙️ Population
653K

The average cost of living in Tlalnepantla is $794, which is in the top 35% of the least expensive cities in the world, ranked 6085th out of 9294 in our global list and 15th out of 144 in Mexico.

The median after-tax salary is $588, which is enough to cover living expenses for 0.7 months. Ranked 6147th (TOP 66%) in the list of best places to live in the world and 19th best city to live in Mexico. With an estimated population of 653K, Tlalnepantla is the 28th largest city in Mexico.

✈️ Closest airport 17 km Licenciado Benito Juarez International Airport
😷 Air quality Moderate 20.9 µg/m³
🎓 Best university rank 82 National Autonomous University of Mexico
Cost of living in Tlalnepantla infographic

Share this infographic!

Prices in Tlalnepantla

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$5.3
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$14.9
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.24
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.7
 Cappuccino
$1.93
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.74
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$474
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$273
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$467
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$324
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$98.2
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$152
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$23.6
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
9.15%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1097
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$756
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.52
🎟️ Monthly ticket local transport
$42.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$9.11
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.04
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.07
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.53
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.41
🥚 Eggs, x12
$1.61
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.12
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.97
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.7
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.13
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.09
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.74
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.75
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.9
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.74
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.39
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.45
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$6.42
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1
🚬 Cigarette pack
$3.14
💊 Cold medicince, 1 week
$3.45
🧴 Hair Shampoo
$2.46
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.22
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.98
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$87.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.33
👩‍⚕️ Doctor's visit
$26.4
💇 Haircut, simple
$6.56
👖 Brand Jeans
$26.5
👟 Brand Sneakers
$61.6
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$147
🏫 International Primary School, 1 year
$3353

Tlalnepantla hotels map