Cost of Living in San Jose Villa de Allende

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$843
$2030
🛋️ Without rent
$470
$1405
🏨 Rent & Utilities
$373
$626
🍽️ Food
$346
$905
🚐 Transport
$39
$107
💳 Monthly salary after tax
$739
😀 Quality of life
34
🏙️ Population
52.6K

The average cost of living in San Jose Villa de Allende is $843, which is in the top 33% of the least expensive cities in the world, ranked 6241st out of 9294 in our global list and 75th out of 144 in Mexico.

The median after-tax salary is $739, which is enough to cover living expenses for 0.9 months. Ranked 7922nd (TOP 85%) in the list of best places to live in the world and 78th best city to live in Mexico. With an estimated population of 52.6K, San Jose Villa de Allende is the 139th largest city in Mexico.

✈️ Closest airport 61 km Adolfo Lopez Mateos International Airport
😷 Air quality Moderate 23.3 µg/m³
🎓 Best university rank 8645 Zitacuaro Institute of Technology
Cost of living in San Jose Villa de Allende infographic

Share this infographic!

Prices in San Jose Villa de Allende

Prices for goods and services in San Jose Villa de Allende are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$8.75
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$34.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.67
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.52
 Cappuccino
$3.45
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.26
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$463
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$267
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$783
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$478
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$37.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$57.5
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$29
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
11.21%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1055
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$781
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.68
🎟️ Monthly ticket local transport
$33.3
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$13
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.31
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.44
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.07
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.59
🥚 Eggs, x12
$2.47
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$8.14
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.34
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$11.2
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.7
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.43
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.66
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.58
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.82
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.68
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.65
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.8
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.2
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.74
🚬 Cigarette pack
$4.09
💊 Cold medicince, 1 week
$5.83
🧴 Hair Shampoo
$3.59
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.07
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.91
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$35.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.95
👩‍⚕️ Doctor's visit
$31.3
💇 Haircut, simple
$9.73
👖 Brand Jeans
$51.4
👟 Brand Sneakers
$90.5
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$280
🏫 International Primary School, 1 year
$5142

Cost of living in other countries

Cost of living