Cost of Living in Jiutepec

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$703
$1732
🛋️ Without rent
$396
$1171
🏨 Rent & Utilities
$306
$560
🍽️ Food
$282
$738
🚐 Transport
$41.8
$115
💳 Monthly salary after tax
$611
😀 Quality of life
42
🏙️ Population
215K

The average cost of living in Jiutepec is $703, which is in the top 28% of the least expensive cities in the world, ranked 6672nd out of 9294 in our global list and 53rd out of 144 in Mexico.

The median after-tax salary is $611, which is enough to cover living expenses for 0.9 months. Ranked 6890th (TOP 74%) in the list of best places to live in the world and 39th best city to live in Mexico. With an estimated population of 215K, Jiutepec is the 75th largest city in Mexico.

✈️ Closest airport 10 km Cuernavaca - General Mariano Matamoros Airport
😷 Air quality Moderate 18.6 µg/m³
🎓 Best university rank 2461 Autonomous University of the State of Morelos
Cost of living in Jiutepec infographic

Share this infographic!

Prices in Jiutepec

Prices for goods and services in Jiutepec are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$7.17
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$24.4
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$6.32
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.94
 Cappuccino
$2.72
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.94
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$353
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$212
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$654
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$428
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$39.3
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$60.6
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$26.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
10.97%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1096
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$791
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.57
🎟️ Monthly ticket local transport
$24.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$11
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.11
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.18
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.63
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.27
🥚 Eggs, x12
$1.86
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.56
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$6.07
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$9.88
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.44
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.18
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.25
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.32
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.39
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.37
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.58
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.62
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$10.4
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.26
🚬 Cigarette pack
$3.31
💊 Cold medicince, 1 week
$5.27
🧴 Hair Shampoo
$3.03
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.62
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.67
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$32.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.81
👩‍⚕️ Doctor's visit
$29.4
💇 Haircut, simple
$7.36
👖 Brand Jeans
$43
👟 Brand Sneakers
$78.4
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$199
🏫 International Primary School, 1 year
$3545

Cost of living in other countries

Cost of living