Skip to content

Cost of Living in Formosa | Brazil

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$449
$1144
🛋️ Without rent
$256
$814
🏨 Rent & Utilities
$194
$330
🍽️ Food
$164
$435
🚐 Transport
$27
$71.4
💳 Monthly salary after tax
$329
🏙️ Population
100k

The average cost of living in Formosa is $449, which is in the top 10% of the least expensive cities in the world, ranked 8335th out of 9294 in our global list and 295th out of 385 in Brazil.

The median after-tax salary is $329, which is enough to cover living expenses for 0.7 months. Ranked 8340th (TOP 90%) in the list of best places to live in the world and 215th best city to live in Brazil. With an estimated population of 100k, Formosa is the 237th largest city in Brazil.

✈️ Closest airport73 kmPresidente Juscelino Kubistschek International Airport
😷 Air qualityModerate15.1 µg/m³
Cost of living in Formosa infographic

Prices in Formosa

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$3.54
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$16.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.68
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.39
☕ Cappuccino
$1.19
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.84

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.6
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.86
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.66
🥚 Eggs, x12
$1.21
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.89
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.41
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$4.88
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.1
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.71
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.72
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.93
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.72
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.69
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.39
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.2
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.91
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.96
🚬 Cigarette pack
$1.81
💊 Cold medicince, 1 week
$3.79
🧴 Hair Shampoo
$2.64
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.06
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.78

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.76
🎟️ Monthly ticket local transport
$32.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$6.84
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.8

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$185
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$125
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$344
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$231
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$36
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$55.7
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$20.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
10%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1015
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$616

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$18.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.42
👩‍⚕️ Doctor's visit
$37.7
💇 Haircut, simple
$4.24
👖 Brand Jeans
$34.5
👟 Brand Sneakers
$60.8
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$182
🏫 International Primary School, 1 year
$4834