Cost of Living in Savanna-la-Mar

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1124
$2588
🛋️ Without rent
$633
$1805
🏨 Rent & Utilities
$492
$783
🍽️ Food
$484
$1272
🚐 Transport
$63.8
$177
💳 Monthly salary after tax
$612
😀 Quality of life
23
🏙️ Population
22.6K

The average cost of living in Savanna-la-Mar is $1124, which is close to the world's average cost of living, ranked 4716th out of 9294 in our global list and 4th out of 10 in Jamaica.

The median after-tax salary is $612, which is enough to cover living expenses for 0.5 months. Ranked 8719th (TOP 94%) in the list of best places to live in the world and 10th best city to live in Jamaica. With an estimated population of 22.6K, Savanna-la-Mar is the 9th largest city in Jamaica.

✈️ Closest airport 39 km Sangster International Airport
😷 Air quality Excellent 7.2 µg/m³
Cost of living in Savanna-la-Mar infographic

Share this infographic!

Prices in Savanna-la-Mar

Prices for goods and services in Savanna-la-Mar are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$7.63
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$76.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.19
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.54
 Cappuccino
$4.27
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.31
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$388
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$325
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$769
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$528
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$102
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$155
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$52.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
9.4%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2047
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2169
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.9
🎟️ Monthly ticket local transport
$46.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$26.2
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.27
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$4.09
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$3.62
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.66
🥚 Eggs, x12
$3.87
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$12.9
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$6.54
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$8.12
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$6.86
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$3.08
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.1
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.31
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.33
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.11
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.15
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.57
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.87
🚬 Cigarette pack
$8.89
💊 Cold medicince, 1 week
$6.4
🧴 Hair Shampoo
$4.6
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.71
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.96
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$46.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$13.4
👩‍⚕️ Doctor's visit
$23.4
💇 Haircut, simple
$7.57
👖 Brand Jeans
$27.5
👟 Brand Sneakers
$72.4
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$268
🏫 International Primary School, 1 year
$2766

Cost of living in other countries

Savanna-la-Mar

Cost of living