Cost of Living in Saint-Marc

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$511
$1238
🛋️ Without rent
$282
$840
🏨 Rent & Utilities
$228
$399
🍽️ Food
$205
$537
🚐 Transport
$23.6
$65.6
💳 Monthly salary after tax
$392
😀 Quality of life
27
🏙️ Population
160K

The average cost of living in Saint-Marc is $511, which is in the top 10% of the least expensive cities in the world, ranked 8379th out of 9294 in our global list and 7th out of 10 in Haiti.

The median after-tax salary is $392, which is enough to cover living expenses for 0.8 months. Ranked 8777th (TOP 94%) in the list of best places to live in the world and 5th best city to live in Haiti. With an estimated population of 160K, Saint-Marc is the 7th largest city in Haiti.

✈️ Closest airport 73 km Toussaint Louverture International Airport
😷 Air quality Moderate 14 µg/m³
Cost of living in Saint-Marc infographic

Share this infographic!

Prices in Saint-Marc

Prices for goods and services in Saint-Marc are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$3.3
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$19.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.66
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.7
 Cappuccino
$1.77
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.62
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$214
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$143
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$435
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$276
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$38
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$58.1
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$33
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
11.2%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1352
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$735
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.39
🎟️ Monthly ticket local transport
$15.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$6.4
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.02
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.11
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.74
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.04
🥚 Eggs, x12
$1.54
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.9
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.32
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.25
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.15
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.18
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.57
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.06
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.95
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.89
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.38
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.17
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$7.59
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.31
🚬 Cigarette pack
$2.61
💊 Cold medicince, 1 week
$3.68
🧴 Hair Shampoo
$2.96
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.47
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.3
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$23.2
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.47
👩‍⚕️ Doctor's visit
$16.8
💇 Haircut, simple
$3.47
👖 Brand Jeans
$29.8
👟 Brand Sneakers
$62.5
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$112
🏫 International Primary School, 1 year
$3973

Cost of living in other countries

Cost of living