Cost of Living in Abha | Saudi Arabia

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$793
$1821
🛋️ Without rent
$437
$1320
🏨 Rent & Utilities
$356
$502
🍽️ Food
$253
$671
🚐 Transport
$66.4
$177
💳 Monthly salary after tax
$1892
🏙️ Population
211k

The average cost of living in Abha is $793, which is in the top 36% of the least expensive cities in the world, ranked 5904th out of 9294 in our global list and 11th out of 22 in Saudi Arabia.

The median after-tax salary is $1892, which is enough to cover living expenses for 2.4 months. Ranked 4615th (TOP 50%) in the list of best places to live in the world and 13th best city to live in Saudi Arabia. With an estimated population of 211k, Abha is the 14th largest city in Saudi Arabia.

✈️ Closest airport17 kmAbha Regional Airport
😷 Air qualityModerate20.6 µg/m³
🎓 Best university rank4403King Khalid University
Cost of living in Abha infographic

Share this infographic!

Prices in Abha

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$5.08
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$26.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.9
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.34
☕ Cappuccino
$1.86
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.77

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$302
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$208
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$425
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$327
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$47.4
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$73.4
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$81.9
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
2.72%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$584
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$455

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.69
🎟️ Monthly ticket local transport
$55.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15.7
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.55

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.06
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.81
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.06
🥚 Eggs, x12
$2.26
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.28
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$5.96
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$9.95
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.85
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.59
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.42
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.23
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.06
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.43
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.68
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$1.2
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.94
🚬 Cigarette pack
$5.85
💊 Cold medicince, 1 week
$4.99
🧴 Hair Shampoo
$3.64
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.71
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.68

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$103
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$18.7
👩‍⚕️ Doctor's visit
$31.4
💇 Haircut, simple
$3.74
👖 Brand Jeans
$32.7
👟 Brand Sneakers
$99.8
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$335
🏫 International Primary School, 1 year
$4112