Cost of Living in Maldonado

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$989
$2603
🛋️ Without rent
$622
$1809
🏨 Rent & Utilities
$367
$794
🍽️ Food
$449
$1196
🚐 Transport
$54
$148
💳 Monthly salary after tax
$717
😀 Quality of life
60
🏙️ Population
86.8K

The average cost of living in Maldonado is $989, which is close to the world's average cost of living, ranked 5398th out of 9294 in our global list and 10th out of 15 in Uruguay.

The median after-tax salary is $717, which is enough to cover living expenses for 0.7 months. Ranked 5352nd (TOP 58%) in the list of best places to live in the world and 2nd best city to live in Uruguay. With an estimated population of 86.8K, Maldonado is the 4th largest city in Uruguay.

✈️ Closest airport 14 km Capitan Corbeta CA Curbelo International Airport
😷 Air quality Good 11.9 µg/m³
🎓 Best university rank 12743 Francisco de Asis University Institute
Cost of living in Maldonado infographic

Share this infographic!

Prices in Maldonado

Prices for goods and services in Maldonado are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$12.7
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$51
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$10.2
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.09
 Cappuccino
$3.97
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.03
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$340
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$220
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$836
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$574
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$83.4
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$128
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$39.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
7.79%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2128
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1715
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.29
🎟️ Monthly ticket local transport
$46.4
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.9
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.95
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.12
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.88
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.53
🥚 Eggs, x12
$3.76
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$12.1
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$9.79
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.6
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.29
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.42
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.48
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.77
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.83
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.76
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.08
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.96
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.24
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.16
🚬 Cigarette pack
$4.93
💊 Cold medicince, 1 week
$10.5
🧴 Hair Shampoo
$4.52
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.63
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.98
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$37.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.93
👩‍⚕️ Doctor's visit
$52.7
💇 Haircut, simple
$7.14
👖 Brand Jeans
$92.9
👟 Brand Sneakers
$101
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$117
🏫 International Primary School, 1 year
$4612

Cost of living in other countries

Cost of living