Cost of Living in La Jolla, CA

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1900
$4384
🛋️ Without rent
$702
$2296
🏨 Rent & Utilities
$1198
$2088
🍽️ Food
$510
$1328
🚐 Transport
$54.2
$146
💳 Monthly salary after tax
$3668
😀 Quality of life
70
🏙️ Population
42.8K

The average cost of living in La Jolla is $1900, which is in the top 9% of the most expensive cities in the world, ranked 845th out of 9294 in our global list, 718th out of 2202 in the United States, and 176th out of 319 in California.

The median after-tax salary is $3668, which is enough to cover living expenses for 1.9 months. Ranked 2288th (TOP 25%) in the list of best places to live in the world and 622nd best city to live in the United States, and 138th most liveable city in California. With an estimated population of 42.8K, La Jolla is the 1039th largest city in the United States.

✈️ Closest airport 13 km Miramar Marine Corps Air Station - Mitscher Field
😷 Air quality Good 10.7 µg/m³
🎓 Best university rank 30 University of California-San Diego
Cost of living in La Jolla infographic

Share this infographic!

Prices in La Jolla

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$14.9
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$56.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.03
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.9
 Cappuccino
$4.27
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.96
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$1203
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$981
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$2207
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1771
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$106
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$162
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$67.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.39%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4649
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2339
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.2
🎟️ Monthly ticket local transport
$56.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.8
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.96
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.91
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.69
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.92
🥚 Eggs, x12
$2.35
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.7
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$9.46
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$13.1
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.54
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.72
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.89
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.99
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.46
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.33
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.19
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.03
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.4
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.76
🚬 Cigarette pack
$8.2
💊 Cold medicince, 1 week
$8.2
🧴 Hair Shampoo
$4.89
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.55
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.86
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$38.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$11.5
👩‍⚕️ Doctor's visit
$108
💇 Haircut, simple
$16.2
👖 Brand Jeans
$43.4
👟 Brand Sneakers
$77.6
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$924
🏫 International Primary School, 1 year
$13526

La Jolla hotels map