Skip to content

Cost of Living in Viedma | Argentina

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$460
$1085
🛋️ Without rent
$285
$831
🏨 Rent & Utilities
$175
$254
🍽️ Food
$211
$558
🚐 Transport
$19.2
$52.5
💳 Monthly salary after tax
$461
🏙️ Population
59.1k

The average cost of living in Viedma is $460, which is in the top 13% of the least expensive cities in the world, ranked 8078th out of 9294 in our global list and 15th out of 123 in Argentina.

The median after-tax salary is $461, which is enough to cover living expenses for 1 months. Ranked 7859th (TOP 85%) in the list of best places to live in the world and 118th best city to live in Argentina. With an estimated population of 59.1k, Viedma is the 100th largest city in Argentina.

✈️ Closest airport8 kmGobernador Castello Airport
😷 Air qualityModerate14.6 µg/m³
🎓 Best university rank4996National University of Rio Negro
Cost of living in Viedma infographic

Prices in Viedma

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$4.9
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$28.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$6.23
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.93
☕ Cappuccino
$2.13
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.7

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.07
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.51
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.2
🥚 Eggs, x12
$1.66
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.6
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.48
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$4.99
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.14
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.27
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.92
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.78
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.12
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.14
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.47
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.4
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$1.7
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.71
🚬 Cigarette pack
$1.82
💊 Cold medicince, 1 week
$3.12
🧴 Hair Shampoo
$1.76
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.03
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.12

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.37
🎟️ Monthly ticket local transport
$17.3
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.45
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.85

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$183
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$123
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$280
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$184
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$18.6
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$28.9
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$21.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
31.1%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1678
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1773

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$14.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.27
👩‍⚕️ Doctor's visit
$11
💇 Haircut, simple
$3.69
👖 Brand Jeans
$38.9
👟 Brand Sneakers
$73.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$98.7
🏫 International Primary School, 1 year
$2123