Skip to content

Cost of Living in Comodoro Rivadavia | Argentina

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$456
$924
🛋️ Without rent
$236
$697
🏨 Rent & Utilities
$220
$227
🍽️ Food
$177
$467
🚐 Transport
$15.8
$44.2
💳 Monthly salary after tax
$464
🏙️ Population
141k

The average cost of living in Comodoro Rivadavia is $456, which is in the top 12% of the least expensive cities in the world, ranked 8122nd out of 9294 in our global list and 18th out of 123 in Argentina.

The median after-tax salary is $464, which is enough to cover living expenses for 1 months. Ranked 7146th (TOP 77%) in the list of best places to live in the world and 66th best city to live in Argentina. With an estimated population of 141k, Comodoro Rivadavia is the 41st largest city in Argentina.

✈️ Closest airport9 kmGeneral E. Mosconi Airport
😷 Air qualityModerate14.6 µg/m³
🎓 Best university rank5026National University of Patagonia San Juan Bosco
Cost of living in Comodoro Rivadavia infographic

Prices in Comodoro Rivadavia

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$4.92
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$14
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.27
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.25
☕ Cappuccino
$1.78
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.9

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.73
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.41
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.41
🥚 Eggs, x12
$1.22
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.68
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.17
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.1
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.81
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.21
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.75
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.89
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.5
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.73
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.56
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.41
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.27
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.7
🚬 Cigarette pack
$1.54
💊 Cold medicince, 1 week
$4.12
🧴 Hair Shampoo
$1.82
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.33
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.79

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.37
🎟️ Monthly ticket local transport
$9.96
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.38
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.55

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$236
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$153
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$230
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$143
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$28.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$44.1
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$22
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
34.47%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1712
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1792

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$17.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.53
👩‍⚕️ Doctor's visit
$16.1
💇 Haircut, simple
$4.26
👖 Brand Jeans
$25.1
👟 Brand Sneakers
$44.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$99.6
🏫 International Primary School, 1 year
$2117