Cost of Living in Hallandale Beach, FL

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$2595
$6124
🛋️ Without rent
$895
$2901
🏨 Rent & Utilities
$1700
$3223
🍽️ Food
$665
$1744
🚐 Transport
$56.9
$148
💳 Monthly salary after tax
$5025
😀 Quality of life
74
🏙️ Population
41.2K

The average cost of living in Hallandale Beach is $2595, which is in the top 6% of the most expensive cities in the world, ranked 549th out of 9294 in our global list, 489th out of 2202 in the United States, and 46th out of 125 in Florida.

The median after-tax salary is $5025, which is enough to cover living expenses for 1.9 months. Ranked 1088th (TOP 12%) in the list of best places to live in the world and 223rd best city to live in the United States, and 27th most liveable city in Florida. With an estimated population of 41.2K, Hallandale Beach is the 1080th largest city in the United States.

✈️ Closest airport 10 km Fort Lauderdale Hollywood International Airport
😷 Air quality Excellent 6.9 µg/m³
🎓 Best university rank 330 Florida International University
Cost of living in Hallandale Beach infographic

Share this infographic!

Prices in Hallandale Beach

Prices for goods and services in Hallandale Beach are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$23
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$86.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$10.7
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$6.03
 Cappuccino
$4.89
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.67
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1940
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1433
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$3505
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$2875
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$101
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$157
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$64.8
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.54%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$5257
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3956
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.21
🎟️ Monthly ticket local transport
$77
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$14
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.91
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.13
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$3.64
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$4.05
🥚 Eggs, x12
$4.5
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$13.8
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$13.5
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$15.1
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$5.27
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.72
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.17
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.73
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.63
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$3.13
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.3
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.65
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$13.2
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.88
🚬 Cigarette pack
$8.5
💊 Cold medicince, 1 week
$10.7
🧴 Hair Shampoo
$6.11
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$4.61
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.19
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$56.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$13.9
👩‍⚕️ Doctor's visit
$125
💇 Haircut, simple
$32.9
👖 Brand Jeans
$47.5
👟 Brand Sneakers
$80
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1020
🏫 International Primary School, 1 year
$18701

Cost of living in other countries

Cost of living