Cost of Living in Corcoran, CA

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$2383
$5862
🛋️ Without rent
$916
$2999
🏨 Rent & Utilities
$1467
$2863
🍽️ Food
$696
$1798
🚐 Transport
$62.7
$170
💳 Monthly salary after tax
$4855
😀 Quality of life
58
🏙️ Population
22.3K

The average cost of living in Corcoran is $2383, which is in the top 9% of the most expensive cities in the world, ranked 873rd out of 9294 in our global list, 787th out of 2202 in the United States, and 287th out of 319 in California.

The median after-tax salary is $4855, which is enough to cover living expenses for 2 months. Ranked 5546th (TOP 60%) in the list of best places to live in the world and 2091st best city to live in the United States, and 309th most liveable city in California. With an estimated population of 22.3K, Corcoran is the 1976th largest city in the United States.

✈️ Closest airport 29 km Visalia Municipal Airport
😷 Air quality Moderate 14.3 µg/m³
Cost of living in Corcoran infographic

Share this infographic!

Prices in Corcoran

Prices for goods and services in Corcoran are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$20
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$57.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$14
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.95
 Cappuccino
$6.03
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.26
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$878
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1377
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$2836
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$2549
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$119
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$185
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$71.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.52%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$6064
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$4870
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.58
🎟️ Monthly ticket local transport
$59.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$20.1
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.34
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.12
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$4.32
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$4.75
🥚 Eggs, x12
$4.24
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$20.4
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$15.3
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$17.8
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$6.54
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.55
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$5.39
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$6.2
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.94
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$3.87
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.59
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.22
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$15.1
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.74
🚬 Cigarette pack
$9.08
💊 Cold medicince, 1 week
$9.68
🧴 Hair Shampoo
$5.73
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.93
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.04
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$45.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$15.2
👩‍⚕️ Doctor's visit
$113
💇 Haircut, simple
$18.9
👖 Brand Jeans
$51.7
👟 Brand Sneakers
$89
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1194
🏫 International Primary School, 1 year
$21613

Cost of living in other countries

Cost of living