Cost of Living in Santa Paula, CA

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$2784
$6405
🛋️ Without rent
$880
$2966
🏨 Rent & Utilities
$1904
$3439
🍽️ Food
$652
$1702
🚐 Transport
$61.8
$169
💳 Monthly salary after tax
$5461
😀 Quality of life
69
🏙️ Population
30.7K

The average cost of living in Santa Paula is $2784, which is in the top 3% of the most expensive cities in the world, ranked 287th out of 9294 in our global list, 249th out of 2202 in the United States, and 159th out of 319 in California.

The median after-tax salary is $5461, which is enough to cover living expenses for 2 months. Ranked 2896th (TOP 31%) in the list of best places to live in the world and 972nd best city to live in the United States, and 215th most liveable city in California. With an estimated population of 30.7K, Santa Paula is the 1472nd largest city in the United States.

✈️ Closest airport 16 km Camarillo International Airport
😷 Air quality Excellent 8.7 µg/m³
🎓 Best university rank 2905 California Lutheran University
Cost of living in Santa Paula infographic

Share this infographic!

Prices in Santa Paula

Prices for goods and services in Santa Paula are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$25.2
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$74
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$10.3
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$6.58
 Cappuccino
$5.25
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.55
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1884
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1678
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$3459
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$3125
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$115
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$178
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$69.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.43%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$5703
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$5254
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.1
🎟️ Monthly ticket local transport
$56.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$21.1
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.26
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.14
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$3.41
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$4.1
🥚 Eggs, x12
$4.02
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$12.7
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$13.3
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$16.9
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.29
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.82
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.38
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.21
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.8
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.39
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.42
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.35
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$13.4
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.89
🚬 Cigarette pack
$10
💊 Cold medicince, 1 week
$10.6
🧴 Hair Shampoo
$6.56
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$4.52
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.47
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$66.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$14.3
👩‍⚕️ Doctor's visit
$130
💇 Haircut, simple
$20.1
👖 Brand Jeans
$50.1
👟 Brand Sneakers
$80.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1470
🏫 International Primary School, 1 year
$18613

Cost of living in other countries

Cost of living