Cost of Living in Tulare, CA

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$2295
$5496
🛋️ Without rent
$868
$3048
🏨 Rent & Utilities
$1427
$2448
🍽️ Food
$651
$1699
🚐 Transport
$54.8
$152
💳 Monthly salary after tax
$4599
😀 Quality of life
64
🏙️ Population
68.9K

The average cost of living in Tulare is $2295, which is in the top 14% of the most expensive cities in the world, ranked 1279th out of 9294 in our global list, 1112th out of 2202 in the United States, and 304th out of 319 in California.

The median after-tax salary is $4599, which is enough to cover living expenses for 2 months. Ranked 5373rd (TOP 58%) in the list of best places to live in the world and 2034th best city to live in the United States, and 295th most liveable city in California. With an estimated population of 68.9K, Tulare is the 590th largest city in the United States.

✈️ Closest airport 13 km Visalia Municipal Airport
😷 Air quality Good 11.2 µg/m³
🎓 Best university rank 6448 San Joaquin Valley College - Visalia
Cost of living in Tulare infographic

Share this infographic!

Prices in Tulare

Prices for goods and services in Tulare are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$20.4
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$91
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$10.9
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.71
 Cappuccino
$5.38
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.03
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1319
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1217
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$2349
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$2151
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$125
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$193
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$64.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.6%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3201
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2997
Transportation
🚌 Local transport ticket
$3.1
🎟️ Monthly ticket local transport
$43.2
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$18.5
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.17
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.23
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$3.76
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$4.56
🥚 Eggs, x12
$6.47
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11.6
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$11.3
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$16.2
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$5.3
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.02
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.28
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.51
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$3.01
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.48
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.46
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.51
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$14.7
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.67
🚬 Cigarette pack
$11.3
💊 Cold medicince, 1 week
$9.27
🧴 Hair Shampoo
$5.9
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$4.03
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.09
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$40.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$14.7
👩‍⚕️ Doctor's visit
$118
💇 Haircut, simple
$19.4
👖 Brand Jeans
$58
👟 Brand Sneakers
$93.5
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1680
🏫 International Primary School, 1 year
$24748

Cost of living in other countries

Cost of living