Cost of Living in South Lake Tahoe, CA

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$2703
$6179
🛋️ Without rent
$882
$3055
🏨 Rent & Utilities
$1821
$3124
🍽️ Food
$652
$1697
🚐 Transport
$66.3
$178
💳 Monthly salary after tax
$5169
😀 Quality of life
62
🏙️ Population
21.3K

The average cost of living in South Lake Tahoe is $2703, which is in the top 4% of the most expensive cities in the world, ranked 389th out of 9294 in our global list, 342nd out of 2202 in the United States, and 194th out of 319 in California.

The median after-tax salary is $5169, which is enough to cover living expenses for 1.9 months. Ranked 5064th (TOP 54%) in the list of best places to live in the world and 1917th best city to live in the United States, and 286th most liveable city in California. With an estimated population of 21.3K, South Lake Tahoe is the 2038th largest city in the United States.

✈️ Closest airport 5 km Lake Tahoe Airport
😷 Air quality Excellent 6.3 µg/m³
Cost of living in South Lake Tahoe infographic

Share this infographic!

Prices in South Lake Tahoe

Prices for goods and services in South Lake Tahoe are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$19.2
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$74.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$11.2
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$6.93
 Cappuccino
$5.23
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.63
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1825
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1557
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$3208
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$2743
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$140
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$218
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$70.8
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.45%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$7222
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$4976
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.69
🎟️ Monthly ticket local transport
$70
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$20.2
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.22
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.28
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$4.07
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$4.66
🥚 Eggs, x12
$4.48
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$14.3
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$12.9
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$17.7
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$5.34
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.17
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.21
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.85
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.89
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.96
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.43
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.41
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$14.1
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.97
🚬 Cigarette pack
$10.7
💊 Cold medicince, 1 week
$10.1
🧴 Hair Shampoo
$6.07
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$4.02
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.13
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$62.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$13.9
👩‍⚕️ Doctor's visit
$121
💇 Haircut, simple
$19.9
👖 Brand Jeans
$53.5
👟 Brand Sneakers
$90.5
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1788
🏫 International Primary School, 1 year
$20316

Cost of living in other countries

Cost of living