Cost of Living in Kenner, LA

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$2058
$4967
🛋️ Without rent
$843
$2791
🏨 Rent & Utilities
$1215
$2176
🍽️ Food
$628
$1634
🚐 Transport
$50.6
$137
💳 Monthly salary after tax
$3750
😀 Quality of life
70
🏙️ Population
66.4K

The average cost of living in Kenner is $2058, which is in the top 18% of the most expensive cities in the world, ranked 1658th out of 9294 in our global list, 1471st out of 2202 in the United States, and 3rd out of 19 in Louisiana.

The median after-tax salary is $3750, which is enough to cover living expenses for 1.8 months. Ranked 2680th (TOP 29%) in the list of best places to live in the world and 880th best city to live in the United States, and 2nd most liveable city in Louisiana. With an estimated population of 66.4K, Kenner is the 618th largest city in the United States.

✈️ Closest airport 2 km Louis Armstrong New Orleans International Airport
😷 Air quality Excellent 9.1 µg/m³
🎓 Best university rank 225 Tulane University of Louisiana
Cost of living in Kenner infographic

Share this infographic!

Prices in Kenner

Prices for goods and services in Kenner are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$18.3
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$77
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$11.3
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.91
 Cappuccino
$5
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.71
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1346
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$960
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$2446
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1810
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$112
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$174
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$65.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.53%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3024
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2388
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.76
🎟️ Monthly ticket local transport
$49.4
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$17
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.87
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.16
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$3.38
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$4.03
🥚 Eggs, x12
$3.38
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$15.3
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$12.5
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$16.2
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.87
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.8
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.85
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.7
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.64
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$3.06
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.6
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.13
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$14.7
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.47
🚬 Cigarette pack
$8.63
💊 Cold medicince, 1 week
$8.24
🧴 Hair Shampoo
$5.22
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$4.31
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.89
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$47.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$13.9
👩‍⚕️ Doctor's visit
$126
💇 Haircut, simple
$21.5
👖 Brand Jeans
$53.9
👟 Brand Sneakers
$89.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1433
🏫 International Primary School, 1 year
$12030

Cost of living in other countries

Cost of living