Cost of Living in Morgan, LA

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1961
$4602
🛋️ Without rent
$810
$2698
🏨 Rent & Utilities
$1151
$1904
🍽️ Food
$614
$1596
🚐 Transport
$48
$130
💳 Monthly salary after tax
$3517
😀 Quality of life
59
🏙️ Population
11.5K

The average cost of living in Morgan is $1961, which is in the top 20% of the most expensive cities in the world, ranked 1878th out of 9294 in our global list, 1615th out of 2202 in the United States, and 7th out of 19 in Louisiana.

The median after-tax salary is $3517, which is enough to cover living expenses for 1.8 months. Ranked 5412th (TOP 58%) in the list of best places to live in the world and 2043rd best city to live in the United States, and 13th most liveable city in Louisiana. With an estimated population of 11.5K, Morgan is the 2160th largest city in the United States.

✈️ Closest airport 76 km Acadiana Regional Airport
😷 Air quality Excellent 5.2 µg/m³
Cost of living in Morgan infographic

Share this infographic!

Prices in Morgan

Prices for goods and services in Morgan are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$16.9
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$68.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$11.3
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.45
 Cappuccino
$5.12
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.44
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1092
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$955
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1902
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1622
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$109
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$167
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$59
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.56%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3174
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2651
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.81
🎟️ Monthly ticket local transport
$47.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15.7
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.83
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.15
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$3.39
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$4.36
🥚 Eggs, x12
$2.79
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$12.9
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$13.5
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$15.9
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$5.29
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.62
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.94
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.59
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.44
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.96
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.6
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.17
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$13.8
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.58
🚬 Cigarette pack
$8.63
💊 Cold medicince, 1 week
$8.23
🧴 Hair Shampoo
$5.04
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$4.06
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.01
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$35.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$13.8
👩‍⚕️ Doctor's visit
$102
💇 Haircut, simple
$20.5
👖 Brand Jeans
$51.2
👟 Brand Sneakers
$88.7
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1479
🏫 International Primary School, 1 year
$11924

Cost of living in other countries

Cost of living