Cost of Living in Jackson, MS

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1502
$3278
🛋️ Without rent
$658
$2065
🏨 Rent & Utilities
$844
$1213
🍽️ Food
$461
$1192
🚐 Transport
$60.8
$168
💳 Monthly salary after tax
$3169
😀 Quality of life
66
🏙️ Population
154K

The average cost of living in Jackson is $1502, which is in the top 29% of the most expensive cities in the world, ranked 2660th out of 9294 in our global list, 2071st out of 2202 in the United States, and 21st out of 22 in Mississippi.

The median after-tax salary is $3169, which is enough to cover living expenses for 2.1 months. Ranked 3852nd (TOP 41%) in the list of best places to live in the world and 1332nd best city to live in the United States, and 4th most liveable city in Mississippi. With an estimated population of 154K, Jackson is the 174th largest city in the United States.

✈️ Closest airport 10 km Jackson-Medgar Wiley Evers International Airport
😷 Air quality Good 10.1 µg/m³
🎓 Best university rank 965 University of Mississippi Medical Center
Cost of living in Jackson infographic

Share this infographic!

Prices in Jackson

Prices for goods and services in Jackson are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$11.7
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$47.4
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.56
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.81
 Cappuccino
$4.45
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.06
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$802
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$589
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1163
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$861
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$152
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$230
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$60.9
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
5.44%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4243
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$627
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.21
🎟️ Monthly ticket local transport
$43.4
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$22.3
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.85
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.97
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.55
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.79
🥚 Eggs, x12
$2.14
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11.2
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$6.13
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$9.59
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$6.04
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.64
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.13
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.55
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.75
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.12
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.9
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.91
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$15.4
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.61
🚬 Cigarette pack
$5.76
💊 Cold medicince, 1 week
$6.33
🧴 Hair Shampoo
$4.47
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.95
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.39
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$31.2
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.7
👩‍⚕️ Doctor's visit
$104
💇 Haircut, simple
$16.1
👖 Brand Jeans
$44.1
👟 Brand Sneakers
$91.2
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$694
🏫 International Primary School, 1 year
$7426

Jackson hotels map