Cost of Living in Tuscaloosa, AL

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1600
$3445
🛋️ Without rent
$708
$2557
🏨 Rent & Utilities
$892
$887
🍽️ Food
$533
$1377
🚐 Transport
$47.8
$129
💳 Monthly salary after tax
$3950
😀 Quality of life
64
🏙️ Population
99.6K

The average cost of living in Tuscaloosa is $1600, which is in the top 33% of the most expensive cities in the world, ranked 3048th out of 9294 in our global list, 2113th out of 2202 in the United States, and 30th out of 34 in Alabama.

The median after-tax salary is $3950, which is enough to cover living expenses for 2.5 months. Ranked 4396th (TOP 47%) in the list of best places to live in the world and 1620th best city to live in the United States, and 6th most liveable city in Alabama. With an estimated population of 99.6K, Tuscaloosa is the 350th largest city in the United States.

✈️ Closest airport 7 km Tuscaloosa National Airport
😷 Air quality Excellent 8.6 µg/m³
🎓 Best university rank 264 University of Alabama
Cost of living in Tuscaloosa infographic

Share this infographic!

Prices in Tuscaloosa

Prices for goods and services in Tuscaloosa are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$17
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$55.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.06
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$6.03
 Cappuccino
$5.17
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.44
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$916
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$649
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$757
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$599
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$121
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$188
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$68.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.58%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1833
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1823
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.67
🎟️ Monthly ticket local transport
$50.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15.3
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.8
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.08
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$3.82
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.1
🥚 Eggs, x12
$2.03
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$12.2
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$8.77
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$17
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$6.76
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.33
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$6.86
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.23
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.38
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.09
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.92
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.53
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$15
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.73
🚬 Cigarette pack
$7.39
💊 Cold medicince, 1 week
$6.51
🧴 Hair Shampoo
$4.99
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.59
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.94
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$28
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$12.5
👩‍⚕️ Doctor's visit
$104
💇 Haircut, simple
$16.2
👖 Brand Jeans
$32.8
👟 Brand Sneakers
$62.7
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1433
🏫 International Primary School, 1 year
$27182

Cost of living in other countries

Cost of living