Hefei vs Ulsan - Cost of Living Comparison

Hefei Ulsan
🚶 Cost of living one person
$676
$1066
👨‍👩‍👧‍👦 Cost of living Family
$1664
$2655
🏠 One person rent
$257
$434
🏘️ Family rent
$396
$755
🍽️ Food expenses
$253
$427
🚐 Transport expenses
$79.6
$107
💳 Monthly salary after tax
$958
$2029
😷 Air quality
Moderate
Moderate
✈️ Airport proximity
32 km
6 km
🎓 Higher education
92
65
😀 Quality of life
53
70
🏙️ Population
9.37M
1.17M

The cost of living in Hefei is 37% less expensive than in Ulsan. Cities ranked 6774th and 4375th ($676 vs $1066) in the list of the most expensive cities in the world and ranked 258th and 6th in China and South Korea, respectively. Check China vs South Korea comparison.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.4 months in Hefei compared to 1.9 months in Ulsan. Hefei ranked 36th best city to live in China vs Ulsan ranked 30th in South Korea, while ranked 5955th and 2132nd among best cities to live in the world.

Salary adjustment calculator
the estimated difference in money purchasing power

Cost of living in Hefei vs Ulsan infographic

Share this infographic!

Prices in Hefei vs Ulsan

Prices for goods and services in Hefei and Ulsan are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Hefei Ulsan
Eating Out
🍱 Lunch Menu
$3.72
$5.3
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$20.9
$25.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.03
$4.91
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.51
$2.76
 Cappuccino
$4.34
$3.33
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.49
$1.25
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$290
$470
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$175
$335
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$485
$1022
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$270
$571
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$43.4
$41.6
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$67.6
$64.4
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$15.7
$29.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
5.32%
4.96%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4366
$14113
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1791
$7526
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.36
$0.99
🎟️ Monthly ticket local transport
$22.3
$47.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.76
$10.9
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.15
$1.32
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.07
$1.99
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.54
$2.44
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.18
$2.18
🥚 Eggs, x12
$1.69
$3.24
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.6
$16.2
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.98
$7.37
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$8.51
$33.6
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.17
$5.94
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.2
$3.55
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.68
$6.07
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.26
$4.56
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.53
$3.88
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.52
$2.76
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.84
$0.74
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.18
$2.14
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$18.1
$10.9
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.2
$1.88
🚬 Cigarette pack
$3.54
$3.02
💊 Cold medicince, 1 week
$4.79
$6.74
🧴 Hair Shampoo
$3.9
$8.07
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.98
$1.62
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.71
$2.06
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$67.1
$61.9
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$5.31
$7.7
👩‍⚕️ Doctor's visit
$38
$29.8
💇 Haircut, simple
$4.69
$8.82
👖 Brand Jeans
$47.3
$72.9
👟 Brand Sneakers
$81.5
$79.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$224
$343
🏫 International Primary School, 1 year
$7374
$11650

Hotels map

More cities to compare

Cost of Living in the nearest cities

Cities near Hefei

Distance City Cost of living
48 km or 30 mi Chaohu
$665
73 km or 45 mi Huainan
$715
74 km or 46 mi Lu'an
$739
95 km or 59 mi Tongcheng
$665
103 km or 64 mi Ma'anshan
$702
113 km or 70 mi Tongling
$684
118 km or 73 mi Wuhu
$839
119 km or 74 mi Bengbu
$722
122 km or 76 mi Mingguang
$659
135 km or 84 mi Chizhou
$700
142 km or 88 mi Nanjing
$817
152 km or 94 mi Qianshan
$658
153 km or 95 mi Anqing
$717
173 km or 107 mi Xuancheng
$732
178 km or 110 mi Jurong
$664
180 km or 112 mi Fuyang
$782
183 km or 114 mi Yizheng
$660
186 km or 116 mi Tianchang
$661
199 km or 124 mi Suzhou
$750
209 km or 130 mi Zhenjiang
$588
211 km or 131 mi Yangzhou
$709
213 km or 132 mi Ningguo
$651
214 km or 133 mi Liyang
$666
217 km or 135 mi Danyang
$669
227 km or 141 mi Macheng
$672
228 km or 141 mi Gaoyou
$669
229 km or 142 mi Guangde
$657
237 km or 147 mi Huaibei
$702
238 km or 148 mi Jieshou
$660
242 km or 151 mi Yangzhong
$649
243 km or 151 mi Yongcheng
$681
247 km or 153 mi Yixing
$678
248 km or 154 mi Suqian
$773
251 km or 156 mi Huai'an
$736
254 km or 158 mi Changzhou
$782
256 km or 159 mi Taizhou
$696
259 km or 161 mi Huangshan
$684
260 km or 162 mi Taixing
$678
267 km or 166 mi Xuzhou
$622
268 km or 167 mi Xinghua
$682

Cities near Ulsan

Distance City Cost of living
34 km or 21 mi Yangsan
$909
35 km or 21 mi Gyeongju
$1184
52 km or 32 mi Miryang
$861
53 km or 33 mi Gimhae
$839
54 km or 33 mi Pohang
$775
56 km or 35 mi Busan
$1031
58 km or 36 mi Yeongcheon
$792
60 km or 38 mi Gyeongsan
$922
68 km or 42 mi Changwon
$955
74 km or 46 mi Daegu
$918
81 km or 50 mi Masan
$945
94 km or 58 mi Sacheon
$795
102 km or 63 mi Geoje
$945
113 km or 70 mi Tongyeong
$900
114 km or 71 mi Gumi
$951
119 km or 74 mi Jinju
$765
125 km or 78 mi Andong
$800
125 km or 78 mi Gimcheon
$925
126 km or 78 mi Tsushima Island
$1024
142 km or 88 mi Sangju
$981
150 km or 93 mi Tsushima
$1021
153 km or 95 mi Mungyeong
$897
154 km or 96 mi Yeongju
$963
162 km or 100 mi Gwangyang
$963
174 km or 108 mi Yeosu
$1003
176 km or 109 mi Namwon
$895
179 km or 111 mi Suncheon
$923
183 km or 114 mi Taebaek
$893
195 km or 121 mi Daejeon
$944
198 km or 123 mi Jeonju
$791
201 km or 125 mi Chungju
$1004
202 km or 126 mi Jecheon
$932
203 km or 126 mi Gyeryong
$896
203 km or 126 mi Iki
$1020
204 km or 127 mi Cheongju
$880
211 km or 131 mi Sejong
$928
211 km or 131 mi Samcheok
$898
214 km or 133 mi Nonsan
$928
215 km or 133 mi Nagato
$1019
218 km or 135 mi Iksan
$925