Cost of Living in Rancho Palos Verdes, CA

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$2903
$6830
🛋️ Without rent
$868
$2970
🏨 Rent & Utilities
$2035
$3860
🍽️ Food
$643
$1662
🚐 Transport
$64
$174
💳 Monthly salary after tax
$5775
😀 Quality of life
73
🏙️ Population
42.3K

The average cost of living in Rancho Palos Verdes is $2903, which is in the top 2% of the most expensive cities in the world, ranked 191st out of 9294 in our global list, 158th out of 2202 in the United States, and 112th out of 319 in California.

The median after-tax salary is $5775, which is enough to cover living expenses for 2 months. Ranked 1570th (TOP 17%) in the list of best places to live in the world and 400th best city to live in the United States, and 105th most liveable city in California. With an estimated population of 42.3K, Rancho Palos Verdes is the 1054th largest city in the United States.

✈️ Closest airport 18 km Jack Northrop Field Hawthorne Municipal Airport
😷 Air quality Excellent 8.3 µg/m³
🎓 Best university rank 716 California State University - Long Beach
Cost of living in Rancho Palos Verdes infographic

Share this infographic!

Prices in Rancho Palos Verdes

Prices for goods and services in Rancho Palos Verdes are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$19.9
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$57.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$11.9
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$6.95
 Cappuccino
$5.57
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.82
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1993
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1803
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$3870
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$3534
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$122
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$188
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$71.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.52%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$8027
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$6724
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.16
🎟️ Monthly ticket local transport
$59.2
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$21.5
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.33
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.18
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$4.27
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$4.64
🥚 Eggs, x12
$2.98
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$13.6
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$14.6
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$17.8
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$6.21
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.98
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.2
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.47
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$3.51
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.32
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.5
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.18
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$14.9
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.73
🚬 Cigarette pack
$8.98
💊 Cold medicince, 1 week
$8.72
🧴 Hair Shampoo
$6.39
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$4.21
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.85
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$57
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$15.1
👩‍⚕️ Doctor's visit
$118
💇 Haircut, simple
$18.2
👖 Brand Jeans
$52
👟 Brand Sneakers
$88.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1724
🏫 International Primary School, 1 year
$18257

Cost of living in other countries

Cost of living