Cost of Living in Peru, IL

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$2016
$5067
🛋️ Without rent
$778
$2733
🏨 Rent & Utilities
$1238
$2334
🍽️ Food
$582
$1517
🚐 Transport
$60.4
$159
💳 Monthly salary after tax
$4442
😀 Quality of life
60
🏙️ Population
9.9K

The average cost of living in Peru is $2016, which is in the top 19% of the most expensive cities in the world, ranked 1737th out of 9294 in our global list, 1523rd out of 2202 in the United States, and 92nd out of 122 in Illinois.

The median after-tax salary is $4442, which is enough to cover living expenses for 2.2 months. Ranked 5280th (TOP 57%) in the list of best places to live in the world and 1997th best city to live in the United States, and 119th most liveable city in Illinois. With an estimated population of 9.9K, Peru is the 2173rd largest city in the United States.

✈️ Closest airport 88 km General Wayne A. Downing Peoria International Airport
😷 Air quality Good 10.5 µg/m³
Cost of living in Peru infographic

Share this infographic!

Prices in Peru

Prices for goods and services in Peru are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$17.3
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$67.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.62
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.29
 Cappuccino
$4.72
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.31
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1179
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1008
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$2332
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$2005
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$129
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$197
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$67.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.4%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3149
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3076
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.42
🎟️ Monthly ticket local transport
$73.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.7
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.94
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.91
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$3.03
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$4.54
🥚 Eggs, x12
$2.89
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.9
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$11.1
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$14.7
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$5.01
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.61
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.93
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.38
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.81
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.73
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.4
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.5
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$13.1
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.84
🚬 Cigarette pack
$9.48
💊 Cold medicince, 1 week
$9.11
🧴 Hair Shampoo
$5.58
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.9
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.96
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$39.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$12.3
👩‍⚕️ Doctor's visit
$85.6
💇 Haircut, simple
$20.1
👖 Brand Jeans
$51.4
👟 Brand Sneakers
$83.7
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1549
🏫 International Primary School, 1 year
$23291

Cost of living in other countries

Cost of living