Cost of Living in East Moline, IL

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1863
$4762
🛋️ Without rent
$785
$2776
🏨 Rent & Utilities
$1079
$1986
🍽️ Food
$592
$1545
🚐 Transport
$55.2
$148
💳 Monthly salary after tax
$3758
😀 Quality of life
62
🏙️ Population
21.4K

The average cost of living in East Moline is $1863, which is in the top 23% of the most expensive cities in the world, ranked 2155th out of 9294 in our global list, 1794th out of 2202 in the United States, and 103rd out of 122 in Illinois.

The median after-tax salary is $3758, which is enough to cover living expenses for 2 months. Ranked 5047th (TOP 54%) in the list of best places to live in the world and 1912th best city to live in the United States, and 118th most liveable city in Illinois. With an estimated population of 21.4K, East Moline is the 2034th largest city in the United States.

✈️ Closest airport 9 km Quad City International Airport
😷 Air quality Good 10.5 µg/m³
🎓 Best university rank 2571 Augustana College
Cost of living in East Moline infographic

Share this infographic!

Prices in East Moline

Prices for goods and services in East Moline are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$18.3
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$69.9
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.62
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.97
 Cappuccino
$4.78
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.35
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$986
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$846
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1905
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1663
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$136
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$206
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$68.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.33%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3178
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3113
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.96
🎟️ Monthly ticket local transport
$57.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.3
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.93
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.91
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.91
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$5.47
🥚 Eggs, x12
$2.94
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.9
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.97
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$9.81
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$6.33
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.42
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.74
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$5.93
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.7
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$3.15
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.73
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.34
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$14.1
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.76
🚬 Cigarette pack
$9.64
💊 Cold medicince, 1 week
$9.18
🧴 Hair Shampoo
$5.54
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.89
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.95
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$39.2
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$13.3
👩‍⚕️ Doctor's visit
$85.9
💇 Haircut, simple
$17.1
👖 Brand Jeans
$53
👟 Brand Sneakers
$91.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1650
🏫 International Primary School, 1 year
$22756

Cost of living in other countries

Cost of living