Cost of Living in Apple Valley, MN

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$2214
$4857
🛋️ Without rent
$791
$2717
🏨 Rent & Utilities
$1423
$2140
🍽️ Food
$584
$1517
🚐 Transport
$65.9
$173
💳 Monthly salary after tax
$4034
😀 Quality of life
69
🏙️ Population
56.4K

The average cost of living in Apple Valley is $2214, which is in the top 14% of the most expensive cities in the world, ranked 1323rd out of 9294 in our global list, 1195th out of 2202 in the United States, and 39th out of 54 in Minnesota.

The median after-tax salary is $4034, which is enough to cover living expenses for 1.8 months. Ranked 2953rd (TOP 32%) in the list of best places to live in the world and 1017th best city to live in the United States, and 28th most liveable city in Minnesota. With an estimated population of 56.4K, Apple Valley is the 764th largest city in the United States.

✈️ Closest airport 16 km Minneapolis-Saint Paul International Airport / Wold-Chamberlain Field
😷 Air quality Good 11.2 µg/m³
🎓 Best university rank 1593 Macalester College
Cost of living in Apple Valley infographic

Share this infographic!

Prices in Apple Valley

Prices for goods and services in Apple Valley are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$10.6
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$75.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$10
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.97
 Cappuccino
$5.99
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$3.02
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1414
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1222
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$2116
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1877
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$102
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$156
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$60.1
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.59%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3110
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2480
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.32
🎟️ Monthly ticket local transport
$82.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$18.5
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.89
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.76
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.21
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.2
🥚 Eggs, x12
$3.67
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11.6
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$14.9
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$13.1
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.4
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.97
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$6.77
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$5.04
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.62
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$3.28
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.47
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.25
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$15
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.09
🚬 Cigarette pack
$11.6
💊 Cold medicince, 1 week
$8.26
🧴 Hair Shampoo
$5.47
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.52
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.87
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$46
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$14.9
👩‍⚕️ Doctor's visit
$111
💇 Haircut, simple
$16.5
👖 Brand Jeans
$42.3
👟 Brand Sneakers
$58
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1165
🏫 International Primary School, 1 year
$27292

Cost of living in other countries

Apple Valley

Cost of living