Cost of Living in Rosemount, MN

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1937
$4466
🛋️ Without rent
$723
$2355
🏨 Rent & Utilities
$1214
$2111
🍽️ Food
$529
$1377
🚐 Transport
$55.4
$149
💳 Monthly salary after tax
$3739
😀 Quality of life
68
🏙️ Population
25.7K

The average cost of living in Rosemount is $1937, which is in the top 16% of the most expensive cities in the world, ranked 1529th out of 9294 in our global list, 1408th out of 2202 in the United States, and 41st out of 54 in Minnesota.

The median after-tax salary is $3739, which is enough to cover living expenses for 1.9 months. Ranked 3161st (TOP 34%) in the list of best places to live in the world and 957th best city to live in the United States, and 27th most liveable city in Minnesota. With an estimated population of 25.7K, Rosemount is the 1731st largest city in the United States.

✈️ Closest airport 18 km Minneapolis-Saint Paul International Airport / Wold-Chamberlain Field
😷 Air quality Excellent 9.9 µg/m³
🎓 Best university rank 1276 University of St Thomas - Minnesota
Cost of living in Rosemount infographic

Share this infographic!

Prices in Rosemount

Prices for goods and services in Rosemount are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$15.1
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$59.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.16
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.95
 Cappuccino
$4.29
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.98
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1242
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$991
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$2250
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1789
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$106
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$163
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$66.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
5.11%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4503
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2487
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.21
🎟️ Monthly ticket local transport
$56.3
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.7
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.24
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.94
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.73
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.86
🥚 Eggs, x12
$3.11
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.8
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$11
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$13.2
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.51
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.7
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.95
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.08
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.48
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.38
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.2
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.07
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.4
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.86
🚬 Cigarette pack
$8.41
💊 Cold medicince, 1 week
$8.37
🧴 Hair Shampoo
$5.01
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.62
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.87
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$38.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$11.5
👩‍⚕️ Doctor's visit
$109
💇 Haircut, simple
$16.4
👖 Brand Jeans
$43.8
👟 Brand Sneakers
$77.6
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$946
🏫 International Primary School, 1 year
$13239

Rosemount hotels map