Cost of Living in Rolling Meadows, IL

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$2009
$4593
🛋️ Without rent
$743
$2439
🏨 Rent & Utilities
$1266
$2154
🍽️ Food
$548
$1427
🚐 Transport
$54.9
$147
💳 Monthly salary after tax
$3872
😀 Quality of life
72
🏙️ Population
24.2K

The average cost of living in Rolling Meadows is $2009, which is in the top 17% of the most expensive cities in the world, ranked 1575th out of 9294 in our global list, 1451st out of 2202 in the United States, and 78th out of 122 in Illinois.

The median after-tax salary is $3872, which is enough to cover living expenses for 1.9 months. Ranked 1913th (TOP 21%) in the list of best places to live in the world and 422nd best city to live in the United States, and 47th most liveable city in Illinois. With an estimated population of 24.2K, Rolling Meadows is the 1857th largest city in the United States.

✈️ Closest airport 11 km Chicago Executive Airport
😷 Air quality Good 11.4 µg/m³
🎓 Best university rank 1716 Wheaton College - Illinois
Cost of living in Rolling Meadows infographic

Share this infographic!

Prices in Rolling Meadows

Prices for goods and services in Rolling Meadows are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$16.6
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$60.3
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.79
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5
 Cappuccino
$4.39
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.15
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1293
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1038
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$2256
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1832
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$110
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$169
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$67.6
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
5.15%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3649
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2820
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.21
🎟️ Monthly ticket local transport
$57.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.9
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.97
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.05
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.95
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.88
🥚 Eggs, x12
$3.73
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$11.2
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$14.1
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.64
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.67
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.91
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.12
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.52
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.41
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.2
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.15
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.5
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.53
🚬 Cigarette pack
$8.49
💊 Cold medicince, 1 week
$8.72
🧴 Hair Shampoo
$4.98
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.75
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.93
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$39.2
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$11.8
👩‍⚕️ Doctor's visit
$109
💇 Haircut, simple
$17.4
👖 Brand Jeans
$44.5
👟 Brand Sneakers
$79.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1047
🏫 International Primary School, 1 year
$13807

Cost of living in other countries

Cost of living