Cost of Living in Wilmette, IL

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$2254
$6050
🛋️ Without rent
$824
$2905
🏨 Rent & Utilities
$1430
$3145
🍽️ Food
$615
$1603
🚐 Transport
$60.2
$158
💳 Monthly salary after tax
$4952
😀 Quality of life
74
🏙️ Population
28.2K

The average cost of living in Wilmette is $2254, which is in the top 13% of the most expensive cities in the world, ranked 1184th out of 9294 in our global list, 1069th out of 2202 in the United States, and 61st out of 122 in Illinois.

The median after-tax salary is $4952, which is enough to cover living expenses for 2.2 months. Ranked 1146th (TOP 12%) in the list of best places to live in the world and 245th best city to live in the United States, and 21st most liveable city in Illinois. With an estimated population of 28.2K, Wilmette is the 1593rd largest city in the United States.

✈️ Closest airport 15 km Chicago Executive Airport
😷 Air quality Excellent 9.9 µg/m³
🎓 Best university rank 33 Northwestern University
Cost of living in Wilmette infographic

Share this infographic!

Prices in Wilmette

Prices for goods and services in Wilmette are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$18.4
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$72
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.59
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.35
 Cappuccino
$4.81
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.4
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1394
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1251
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$3161
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$2888
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$99.6
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$152
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$50.6
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.34%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3092
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2763
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.48
🎟️ Monthly ticket local transport
$76
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.2
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.88
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.14
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$3.26
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$5.19
🥚 Eggs, x12
$4.56
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11.5
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.6
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$15.5
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$5.66
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.67
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.99
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$5.16
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.7
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.95
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.59
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.75
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$13.7
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.86
🚬 Cigarette pack
$10.7
💊 Cold medicince, 1 week
$9.13
🧴 Hair Shampoo
$5.63
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.88
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.94
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$46.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$13.5
👩‍⚕️ Doctor's visit
$87
💇 Haircut, simple
$26.1
👖 Brand Jeans
$53.9
👟 Brand Sneakers
$90
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1697
🏫 International Primary School, 1 year
$24554

Cost of living in other countries

Cost of living