Cost of Living in Walpole, MA

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$2685
$6210
🛋️ Without rent
$903
$3139
🏨 Rent & Utilities
$1782
$3071
🍽️ Food
$661
$1718
🚐 Transport
$63.4
$166
💳 Monthly salary after tax
$4960
😀 Quality of life
72
🏙️ Population
26.4K

The average cost of living in Walpole is $2685, which is in the top 5% of the most expensive cities in the world, ranked 426th out of 9294 in our global list, 377th out of 2202 in the United States, and 36th out of 92 in Massachusetts.

The median after-tax salary is $4960, which is enough to cover living expenses for 1.8 months. Ranked 1960th (TOP 21%) in the list of best places to live in the world and 548th best city to live in the United States, and 47th most liveable city in Massachusetts. With an estimated population of 26.4K, Walpole is the 1699th largest city in the United States.

✈️ Closest airport 8 km Norwood Memorial Airport
😷 Air quality Excellent 6.5 µg/m³
🎓 Best university rank 272 Boston College
Cost of living in Walpole infographic

Share this infographic!

Prices in Walpole

Prices for goods and services in Walpole are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$21.5
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$79.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$11.1
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$6.88
 Cappuccino
$6.37
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.72
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1774
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1556
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$3105
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$2757
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$115
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$177
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$67.1
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.47%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$7523
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$5413
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.48
🎟️ Monthly ticket local transport
$79.3
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$17.2
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.97
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.07
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$3.56
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$4.97
🥚 Eggs, x12
$4.35
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$14.5
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$11.3
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$14.9
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$5.31
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.74
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.7
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$5.15
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$3
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$3.26
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.44
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.25
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$14.8
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.87
🚬 Cigarette pack
$12
💊 Cold medicince, 1 week
$9.49
🧴 Hair Shampoo
$6.24
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$4.03
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.97
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$52.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$14.9
👩‍⚕️ Doctor's visit
$157
💇 Haircut, simple
$21.1
👖 Brand Jeans
$48.7
👟 Brand Sneakers
$79.7
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1766
🏫 International Primary School, 1 year
$22090

Cost of living in other countries

Cost of living