Cost of Living in Lawrenceville, GA

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$2164
$4497
🛋️ Without rent
$619
$2086
🏨 Rent & Utilities
$1545
$2411
🍽️ Food
$443
$1168
🚐 Transport
$51.5
$138
💳 Monthly salary after tax
$4230
😀 Quality of life
65
🏙️ Population
30.6K

The average cost of living in Lawrenceville is $2164, which is in the top 4% of the most expensive cities in the world, ranked 345th out of 9294 in our global list, 269th out of 2202 in the United States, and 5th out of 47 in Georgia.

The median after-tax salary is $4230, which is enough to cover living expenses for 2 months. Ranked 4140th (TOP 45%) in the list of best places to live in the world and 1477th best city to live in the United States, and 28th most liveable city in Georgia. With an estimated population of 30.6K, Lawrenceville is the 1466th largest city in the United States.

✈️ Closest airport 30 km DeKalb Peachtree Airport
😷 Air quality Moderate 13.4 µg/m³
🎓 Best university rank 3260 Georgia Gwinnett College
Cost of living in Lawrenceville infographic

Share this infographic!

Prices in Lawrenceville

Prices for goods and services in Lawrenceville are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$14.5
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$58.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$6.56
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.01
 Cappuccino
$3.89
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.92
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1285
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1408
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$2291
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$2171
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$101
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$156
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$60.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
5.46%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1076
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$995
Transportation
🚌 Local transport ticket
$4.97
🎟️ Monthly ticket local transport
$56.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$10.7
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.15
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.69
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$3.04
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.47
🥚 Eggs, x12
$2.73
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$8.74
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$6.62
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$17.3
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.29
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.13
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.66
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.38
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.14
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.29
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.94
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.07
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.6
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.31
🚬 Cigarette pack
$6.71
💊 Cold medicince, 1 week
$8.32
🧴 Hair Shampoo
$4.96
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.65
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.88
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$21.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$8.99
👩‍⚕️ Doctor's visit
$109
💇 Haircut, simple
$16.6
👖 Brand Jeans
$43
👟 Brand Sneakers
$60.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$712
🏫 International Primary School, 1 year
$17815

Lawrenceville hotels map