Cost of Living in Manitowoc, WI

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1942
$4874
🛋️ Without rent
$798
$2915
🏨 Rent & Utilities
$1145
$1960
🍽️ Food
$584
$1522
🚐 Transport
$47.6
$129
💳 Monthly salary after tax
$3767
😀 Quality of life
61
🏙️ Population
34.6K

The average cost of living in Manitowoc is $1942, which is in the top 22% of the most expensive cities in the world, ranked 2005th out of 9294 in our global list, 1704th out of 2202 in the United States, and 24th out of 39 in Wisconsin.

The median after-tax salary is $3767, which is enough to cover living expenses for 1.9 months. Ranked 5113th (TOP 55%) in the list of best places to live in the world and 1900th best city to live in the United States, and 35th most liveable city in Wisconsin. With an estimated population of 34.6K, Manitowoc is the 1303rd largest city in the United States.

✈️ Closest airport 56 km Austin Straubel International Airport
😷 Air quality Moderate 12.4 µg/m³
🎓 Best university rank 7928 Silver Lake College of the Holy Family
Cost of living in Manitowoc infographic

Share this infographic!

Prices in Manitowoc

Prices for goods and services in Manitowoc are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$17
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$67.4
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.76
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.75
 Cappuccino
$4.91
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.5
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1146
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$934
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$2017
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1665
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$106
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$162
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$62.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.61%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2358
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2212
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.04
🎟️ Monthly ticket local transport
$44.3
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15.7
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.89
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.89
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$3.23
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$4.63
🥚 Eggs, x12
$3.76
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$12.8
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$12
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12.5
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.75
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.6
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.28
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.53
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.28
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.51
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.36
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.28
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$14.2
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.18
🚬 Cigarette pack
$10.2
💊 Cold medicince, 1 week
$9.23
🧴 Hair Shampoo
$4.73
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$4.19
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.67
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$35.9
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$13.4
👩‍⚕️ Doctor's visit
$151
💇 Haircut, simple
$15.4
👖 Brand Jeans
$48.2
👟 Brand Sneakers
$89.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1877
🏫 International Primary School, 1 year
$23639

Cost of living in other countries

Manitowoc

Cost of living