Cost of Living in West Hartford, CT

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$2316
$8336
🛋️ Without rent
$876
$2959
🏨 Rent & Utilities
$1440
$5377
🍽️ Food
$662
$1747
🚐 Transport
$65.2
$177
💳 Monthly salary after tax
$4034
😀 Quality of life
67
🏙️ Population
64.1K

The average cost of living in West Hartford is $2316, which is in the top 11% of the most expensive cities in the world, ranked 1034th out of 9294 in our global list, 934th out of 2202 in the United States, and 25th out of 52 in Connecticut.

The median after-tax salary is $4034, which is enough to cover living expenses for 1.7 months. Ranked 3666th (TOP 39%) in the list of best places to live in the world and 1305th best city to live in the United States, and 35th most liveable city in Connecticut. With an estimated population of 64.1K, West Hartford is the 646th largest city in the United States.

✈️ Closest airport 9 km Hartford Brainard Airport
😷 Air quality Excellent 6 µg/m³
🎓 Best university rank 1553 University of Hartford
Cost of living in West Hartford infographic

Share this infographic!

Prices in West Hartford

Prices for goods and services in West Hartford are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$17.4
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$119
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$10.6
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$7.97
 Cappuccino
$5.2
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.51
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$2247
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1062
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$6050
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$4969
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$91.2
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$142
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$49.8
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.79%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3587
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2220
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.76
🎟️ Monthly ticket local transport
$61.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$23.7
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.96
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.14
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$3.25
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$4.8
🥚 Eggs, x12
$4.01
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$16.8
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$6.59
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$13.2
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.41
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.82
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.13
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$5.84
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.54
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$3.75
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.98
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.27
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$18.5
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.74
🚬 Cigarette pack
$13.4
💊 Cold medicince, 1 week
$12.2
🧴 Hair Shampoo
$6.81
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.34
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.19
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$23.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$19.3
👩‍⚕️ Doctor's visit
$107
💇 Haircut, simple
$19.7
👖 Brand Jeans
$38.1
👟 Brand Sneakers
$70.2
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1487
🏫 International Primary School, 1 year
$17427

Cost of living in other countries

Cost of living