Cost of Living in Westfield, NJ

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$2753
$6377
🛋️ Without rent
$872
$3031
🏨 Rent & Utilities
$1881
$3346
🍽️ Food
$633
$1653
🚐 Transport
$68
$181
💳 Monthly salary after tax
$4720
😀 Quality of life
72
🏙️ Population
31K

The average cost of living in Westfield is $2753, which is in the top 4% of the most expensive cities in the world, ranked 402nd out of 9294 in our global list, 361st out of 2202 in the United States, and 32nd out of 111 in New Jersey.

The median after-tax salary is $4720, which is enough to cover living expenses for 1.7 months. Ranked 1922nd (TOP 21%) in the list of best places to live in the world and 548th best city to live in the United States, and 41st most liveable city in New Jersey. With an estimated population of 31K, Westfield is the 1457th largest city in the United States.

✈️ Closest airport 15 km Newark Liberty International Airport
😷 Air quality Good 10.4 µg/m³
🎓 Best university rank 35 Rutgers University - New Brunswick
Cost of living in Westfield infographic

Share this infographic!

Prices in Westfield

Prices for goods and services in Westfield are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$17.7
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$79.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$10.6
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$6.42
 Cappuccino
$4.86
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.39
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1997
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1657
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$3513
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$3043
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$101
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$155
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$54.6
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
7.03%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3286
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3840
Transportation
🚌 Local transport ticket
$4.36
🎟️ Monthly ticket local transport
$78
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$18.3
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.9
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.23
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$4.65
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$4.39
🥚 Eggs, x12
$4.53
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$14.2
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.6
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$16.9
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.93
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.23
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.26
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.27
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.79
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.71
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.68
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.25
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$15.2
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.84
🚬 Cigarette pack
$12
💊 Cold medicince, 1 week
$10.3
🧴 Hair Shampoo
$6.05
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$5.09
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.27
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$40.2
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$16.2
👩‍⚕️ Doctor's visit
$139
💇 Haircut, simple
$21.4
👖 Brand Jeans
$49.9
👟 Brand Sneakers
$81.2
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1645
🏫 International Primary School, 1 year
$21919

Cost of living in other countries

Westfield

Cost of living