Cost of Living in Sayreville, NJ

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$2758
$6183
🛋️ Without rent
$869
$3021
🏨 Rent & Utilities
$1889
$3162
🍽️ Food
$618
$1601
🚐 Transport
$68.1
$177
💳 Monthly salary after tax
$4208
😀 Quality of life
70
🏙️ Population
45.3K

The average cost of living in Sayreville is $2758, which is in the top 4% of the most expensive cities in the world, ranked 396th out of 9294 in our global list, 355th out of 2202 in the United States, and 29th out of 111 in New Jersey.

The median after-tax salary is $4208, which is enough to cover living expenses for 1.5 months. Ranked 2436th (TOP 26%) in the list of best places to live in the world and 761st best city to live in the United States, and 57th most liveable city in New Jersey. With an estimated population of 45.3K, Sayreville is the 970th largest city in the United States.

✈️ Closest airport 28 km Newark Liberty International Airport
😷 Air quality Good 10.5 µg/m³
🎓 Best university rank 35 Rutgers University - New Brunswick
Cost of living in Sayreville infographic

Share this infographic!

Prices in Sayreville

Prices for goods and services in Sayreville are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$13.9
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$68.4
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$7.43
 Cappuccino
$5.6
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.38
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1621
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1768
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$3390
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$2850
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$100
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$155
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$49.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.73%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3998
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3406
Transportation
🚌 Local transport ticket
$4.4
🎟️ Monthly ticket local transport
$90.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15.5
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.92
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.22
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$4.31
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$5.69
🥚 Eggs, x12
$5.38
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$13.8
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.2
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$19.9
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$5.39
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.52
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.24
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.21
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.78
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.46
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.84
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.34
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$15.4
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.79
🚬 Cigarette pack
$17.4
💊 Cold medicince, 1 week
$9.84
🧴 Hair Shampoo
$6.28
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$5.59
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.43
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$28.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$20
👩‍⚕️ Doctor's visit
$147
💇 Haircut, simple
$22.8
👖 Brand Jeans
$49.7
👟 Brand Sneakers
$86.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1752
🏫 International Primary School, 1 year
$19441

Cost of living in other countries

Sayreville

Cost of living